Lewarki hydrauliczne to praktyczne urządzenia warsztatowe, które pozwalają szybko wykonać wiele podstawowych prac związanych z wymianą opon czy też z serwisowaniem podwozia. Zdarza się jednak, że w trakcie ich eksploatacji dojdzie do zapowietrzenia układu. Czym to skutkuje i w jaki sposób poradzić sobie z tym wyzwaniem, eliminując zapowietrzenie? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść przydatnych informacji.
Dlaczego trzeba odpowietrzać podnośnik hydrauliczny? Objawy zapowietrzenia
Podnośniki hydrauliczne to niewielkich rozmiarów urządzenia, które kryją w sobie wielką moc. W trakcie ich użytkowania może dojść do negatywnego zjawiska zapowietrzenia. Charakterystyczne objawy tej usterki to m.in.:
- brak podnoszenia się mechanizmu hydraulicznego;
- zmniejszona siła podnoszenia niższa niż udźwig w specyfikacji technicznej;
- nierówne lub szarpane działanie układu;
- brak oporu w trakcie pracy dźwigni.
Wiedza na temat tego, jak odpowietrzyć podnośnik hydrauliczny, jest niezwykle ważna. Dzięki temu można szybko wyeliminować problem i zapewnić sobie bezpieczną i wydajną pracę.
Jak odpowietrzyć podnośnik hydrauliczny słupkowy?
Popularnym wyborem do warsztatów jest podnośnik słupkowy. Jak odpowietrzyć podnośnik hydrauliczny słupkowy? Urządzenie należy ustawić pionowo i równo na stabilnej powierzchni i sprawdzić, czy tłok jest chowany. Kolejnym krokiem jest otworzenie zaworu spustowego. Następnie należy otworzyć korek wlewu oleju i wykonać kilka ruchów rączką w celu. W trakcie pompowania zawarte w układzie powietrze zostanie wypchnięte. Jeżeli zaobserwujesz ubytek oleju hydraulicznego, to warto uzupełnić braki.
Jak odpowietrzyć lewarki hydrauliczne innych typów?
Co w przypadku urządzeń innego typu? Jak odpowietrzyć lewarek hydrauliczny inny, niż słupkowy? Należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Zazwyczaj polega to na otwarciu zaworu odpowietrzającego oraz otworzeniu wlewu oleju. Kolejnym krokiem jest wykonanie kilku dynamicznych ruchów drążkiem lub rączka, co pozwala na odpowietrzenie układu i przywrócenie mu pierwotnej wydajności. Każde urządzenie może się jednak różnić konstrukcyjnie, dlatego zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją producenta.
Jak uniknąć ponownego zapowietrzenia?
Kluczem jest odpowiednia konserwacja i serwisowanie urządzenia. Operator powinien dbać o utrzymanie optymalnego poziomu oleju, a także o prawidłowe przechowywanie podnośnika hydraulicznego. Dotyczy to m.in. odpowiedniej pozycji, aby zredukować ryzyko przedostania się powietrza do wnętrza układu. W trakcie użytkowania lewarka unikaj przeciążania go i próby podnoszenia cięższych ładunków, niż udźwig gwarantowany przez producenta. Kolejną wskazówką ekspertów jest unikanie gwałtownego opuszczania tłoka. Regularne serwisowanie urządzenia, w tym sprawdzanie ewentualnych wycieków, pomogą w utrzymaniu jego pełnej sprawności, zapobiegając zapowietrzaniu układu i innym usterkom.