Bez kategorii

Jak przygotować fundament i zamontować podnośnik dwukolumnowy?

Podnośnik dwukolumnowy samochodowy 4,5 T DOSTAWCZE + ADAPTERY

Montaż podnośnika dwukolumnowego w warsztacie wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża w postaci fundamentów. Te powinny zagwarantować urządzeniu stabilizację, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo codziennej pracy. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować fundamenty i prawidłowo zamontować podnośnik dwukolumnowy.

Jakie fundamenty pod podnośnik dwukolumnowy?

Prace montażowe rozpoczyna się od wykonania fundamentu pod podnośnik dwukolumnowy. Musi on spełniać rygorystyczne parametry techniczne i posiadać określone właściwości. Dzięki temu spełni swoje zadanie, a montaż i użytkowanie urządzenia warsztatowego będą bezpieczne. Jaki fundament pod podnośnik dwukolumnowy wykonać? Przyjmuje się, że musi on:

  • posiadać minimum 30 cm grubości;
  • być wykonany z betonu o odpowiedniej klasie i posiadać wymiary dostosowane do urządzenia;
  • posiadać poprowadzone zasilanie elektryczne;
  • znajdować się na warstwie podkładowej z zagęszczonego piasku;
  • mieć maksymalne odchylenie powierzchni do 5 mm.

To wszystko sprawia, że proces wykonania fundamentów nie jest prosty. Warto posiłkować się pomocą specjalistów.

Jaki beton i wymiary fundamentu pod podnośnik dwukolumnowy?

Wylewka pod podnośnik kolumnowy musi spełniać określone standardy. Minimalna klasa betonu pod fundament to B25, jednak można skorzystać z wyższej klasy. Wpływa to oczywiście na zwiększone koszty inwestycji. Co do zasady beton na fundament musi gwarantować nośność dostosowaną do ciężaru podnośnika wraz z obciążeniem, być jednorodny i dobrze zagęszczony. Zalecane wymiary stanowiska pod standardowy podnośnik dwukolumnowy to: 4000 mm x 1500 mm x 300 mm.

Jakie kotwy do podnośnika dwukolumnowego?

W kontekście montażu podnośników dwukolumnowych bardzo ważne jest ich kotwienie. Zapewnia ono stabilizację urządzenia oraz zapobiega jego wyrwaniu w trakcie pracy. Jakie kotwy do podnośnika dwukolumnowego wybrać? Standardowy podział obejmuje kotwy rozporowe (mechaniczne) oraz kotwy żywiczne (chemiczne). Oba rodzaje mają swoje plusy i minusy, z którymi warto się zapoznać. Przy doborze kotew pod uwagę weź przede wszystkim:

  • jakość podłoża i klasę betonu;
  • długość i średnicę kotew;
  • rekomendowaną głębokość odwiertów;
  • rodzaj wykonania kotwy.

Koniecznie wybierze elementy od renomowanych producentów, których produkty posiadają niezbędne certyfikaty i atesty, dzięki czemu można stosować je w konstrukcjach nośnych, w tym w fundamentach pod podnośniki dwukolumnowe.

Jak zamontować podnośnik dwukolumnowy?

Po przygotowaniu fundamentów można przejść do montażu podnośnika dwukolumnowego. Pamiętaj o tym, aby fundamenty wyschły. Zazwyczaj trwa to do czterech tygodni. To czas, w którym beton się wiążę i uzyskuje swoje docelowe właściwości. Po tym czasie można przejść do kolejnych prac.

Na fundamentach ustawia się kolumny, zachowując rekomendowany rozstaw sugerowany przez producenta urządzenia. Elementy te muszą być doskonale wypoziomowane. Kolejnym krokiem jest wykonanie odwiertów pod kotwy. Przed umieszczeniem kotew należy oczyścić otwory. Następnie kotwy wkręca się zgodnie z instrukcją i z zachowaniem najwyższej staranności. Wpływa to na stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo jej użytkowania. Po zakończeniu tego etapu można przejść do połączenia kolumn zgodnie z instrukcją oraz do podłączenia hydrauliki i zasilania elektrycznego do urządzenia. Po montażu przeprowadza się testy rozruchowe oraz ostateczną regulację. Gdy wszystko jest w porządku, można przejść do użytkowania podnośnika dwukolumnowego w warsztacie.

Ze względu na złożoność procesu montażu i fakt, że nie można pozwolić sobie w nim na żaden błąd, warto skorzystać z usług fachowców. Firma specjalizująca się w montażu podnośników i innych urządzeń warsztatowych pozwoli Ci na uniknięcie kosztownych błędów. Jako Mastwell posiadamy doświadczenie w wykonywaniu montażu podnośników dwukolumnowych pod zamówienie klienta.

Najczęstsze błędy podczas montażu i jak ich uniknąć

Brak doświadczenia, brak wiedzy czy pośpiech to najgorsi doradcy przy montażu podnośników dwukolumnowych. Wpływają oni na błędy, które popełnia się w tym procesie. Najczęstsze z nich to:

  • źle przygotowane fundamenty (np.: niska klasa betonu, niedostateczne wymiary platformy, zbyt duży spadek powierzchni)
  • niedostateczne doschnięcie fundamentów;
  • zły dobór i montaż kotew, co grozi wyrwaniem podnośnika i stwarza niebezpieczeństwo pracy;
  • nieprawidłowe wypoziomowanie kolumn i błędny ich rozstaw;
  • nieprawidłowe połączenie linki synchronizującej lub hydrauliki.

Chcesz uniknąć tych błędów? Skorzystaj z pomocy profesjonalnej firmy oferującej montaż podnośników dwukolumnowych i innych. Jej eksperci zadbają o każdy szczegół.