Wybór właściwego oleju hydraulicznego do podnośnika typu „żaba” ma bardzo duże znaczenie. Wpływa to na utrzymanie prawidłowej i wydajnej pracy układu, a także zapobiega jego usterkom oraz zwiększa bezpieczeństwo pracy w warsztacie. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągawkę tego, jaki olej do podnośnika hydraulicznego „żaba” wybrać. Sprawdź najważniejsze informacje.
Jaki olej do podnośnika hydraulicznego?
Zastanawiasz się, jaki olej do lewarka hydraulicznego wybrać? Przede wszystkim warto wybierać produkty oferowane przez renomowanych dostawców, które są zgodne ze specyfikacją techniczną danego urządzenia. Olej powinien charakteryzować się wysoką jakością, czystością, dobrymi właściwościami w zakresie lepkości oraz utrzymaniem ich w trudnych warunkach pracy. W naszej ofercie znajdziesz oleje od cenionych dostawców, w tym m.in. olej do podnośników Mell.
Jaki olej do podnośnika żaba? Na co zwrócić uwagę?
Olej do podnośnika hydraulicznego typu „żaba” powinien być dobierany bardzo starannie. Wszystko po to, aby zapewnić sobie komfortową i wydajną pracę, a także zoptymalizować koszty użytkowania urządzenia. Jaki olej do podnośnika „żaba” wybrać? Pod uwagę weź przede wszystkim:
- zalecania producenta urządzenia i wskazany w nich rodzaj oleju oraz jego klasa;
- lepkość oleju (dostosowana do warunków otoczenia i specyfiki urządzenia);
- warunki pracy (np. skrajnie niskie lub wysokie temperatury).
W przypadku trudnych warunków termicznych warto wybierać oleje stabilne termicznie, dzięki czemu dłużej zachowają swoje podstawowe właściwości. Do popularnych wyborów profesjonalistów należą m.in.: ISO VG 46 (wysoka lepkość), ISO VG 32 (niska/umiarkowana lepkość).
Jak dolać olej do lewarka hydraulicznego?
Zastanawiasz się, jak dolać oleju do podnośnika hydraulicznego? To relatywnie proste zadanie. Zawsze jednak należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi danego urządzenia, która powinna wskazywać na rodzaj oleju oraz jego optymalność ilość. Przed rozpoczęciem dolewki należy umieścić lewarek na stabilnym podłożu oraz zlać z niego stary i zużyty olej. W tym celu odkręca się korek spustowy i zbiera ciecz do miski, a następnie poddaje utylizacji. Po zakręceniu korka spustowego można wlać nowy olej przez otwór wlewowy. Należy robić to z wyczuciem.
Najczęstsze błędy podczas uzupełniania oleju
Wiesz już, jak dolać olej do lewarka. W procesie tym zdarzają się jednak błędy. Najczęściej dotyczą one:
- braku ustawienia lewarka na stabilnym podłoży;
- niedostatecznego zlania starego oleju;
- zbyt małej miski/pojemnika na stary olej;
- wlewania nowego oleju przed zakręceniem korka spustowego;
- zbyt małej ilości nowego oleju;
- zbyt dużej ilości nowego oleju.
Jak sprawdzić poziom oleju i kiedy go wymienić?
Mechanik powinien regularnie sprawdzać poziom oleju w lewarku hydraulicznym. Można to robić organoleptycznie poprzez odkręcenie wlewu oleju oraz sprawdzając, do jakiego poziomu sięga ciecz. W ten sposób można też sprawdzić jej stan, w tym ew. poziom zanieczyszczeń. Przed sprawdzeniem poziomu oleju w podnośnikach hydraulicznych należy umieścić je na płaskim podłożu i odczekać kilka minut, aby poziom cieczy się ustabilizował.