Podstawowy element wyposażenia warsztatu
Warsztaty samochodowe stawiają duże wymagania względem wyposażenia, które spełniać musi określone standardy, a przede wszystkim charakteryzować się wytrzymałością i niezawodnością. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia warsztatu samochodowego jest podnośnik samochodowy. W zależności od rodzaju podnośnika te różnią się między sobą możliwościami udźwigu, wielkością, a także innymi funkcjonalnościami obejmującymi mechanizmy ich działania – na rynku dostępne są bowiem podnośniki manualne, jak również automatyczne. Dowiedz się, jaki podnośnik samochodowy wybrać, żeby odpowiadał on potrzebom serwisu.
Jaki powinien być podnośnik samochodowy?
Podnośnik samochodowy to urządzenie pozwalające serwisantom zapoznać się ze stanem podwozia pojazdów mechanicznych. Optymalna budowa pozwala na podniesienie pojazdów o różnej masie właściwej na różne wysokości, dzięki czemu podnośnik pozwala nie tylko zobaczyć stan podwozia pojazdu, ale również na przeprowadzanie napraw i serwisu, które wymagają utrzymania pojazdu na określonej wysokości przez nawet kilka godzin. Przez wzgląd na wykonanie z wysokiej jakości materiałów i dzięki trwałym połączeniom określonych części tych urządzeń podnośniki samochodowe MELL PRO cechuje niezawodność i wieloletnia trwałość.
Jak wybrać podnośnik samochodowy? Rodzaje podnośników
W zależności od indywidualnych potrzeb serwisu wybór podnośnika samochodowego może być dużym wyzwaniem, dlatego warto zapoznać się z rodzajami tych urządzeń i dowiedzieć się, jakie są podstawowe różnice pomiędzy nimi. Najpopularniejszym rodzajem podnośnika samochodowego jest podnośnik kolumnowy – charakteryzuje się on obecnością kilku lub jednej kolumny, na których znajduje się wózek wraz z ramionami.. W zależności od liczby kolumn, a także konstrukcji, podnośniki kolumnowe pozwalają na podniesienie pojazdów o masie sięgającej 40 000 kg. Najczęściej przystosowane są one do podnoszenia samochodów osobowych. Alternatywnym rozwiązaniem są nożycowe podnośniki samochodowe, które różnią się od podnośników kolumnowych tym, że wyposażone są w platformy najazdowe i wspierają pojazd na większej powierzchni. Podnośniki nożycowe najczęściej pozwalają na podniesienie pojazdu na większą wysokość niż podnośniki kolumnowe, ich dużą zaletą jest również stabilniejsza konstrukcja wynikająca z podparcia platform najazdowych w dwóch punktach, do których przylega stelaż podnośnika. To właśnie dzięki temu podnośniki nożycowe pozwalają na udźwig nawet tych pojazdów, których masa przekracza 2 500 kg.
Na co zwracać uwagę podczas wybierania podnośnika
Wybierając podnośnik samochodowy, należy mieć na uwadze przede wszystkim rodzaj i masę własną serwisowanych pojazdów. Serwis samochodowy zajmujący się naprawą pojazdów osobowych najprawdopodobniej nie będą potrzebować w codziennej pracy podnośników nożycowych – nieco inaczej sytuacja jednak przedstawia się w przypadku serwisów specjalizujących się dodatkowo w naprawach pojazdów dostawczych, których masa często przekracza 2,5 tony. Podczas wyboru podnośnika samochodowego do potrzeb serwisu należy mieć na uwadze: udźwig podnośnika, sposób działania (czy jest on automatyczny, mechaniczny, czy może elektrohydrauliczny), a także jego budowę. Ostatni aspekt ma kluczowe znaczenie, ponieważ niektóre rodzaje podnośników nie pozwalają na swobodną zmianę opon lub kół, które są jednymi z najczęstszych powodów wizyt właścicieli pojazdów w okresach wiosennym oraz jesienno-zimowym. Najwyższej jakości podnośniki samochodowe np. podnośniki jednokolumnowe lub podnośniki dwukolumnowe dostępne są w ofercie Mastwell, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą tego producenta i wyboru niezawodnych rozwiązań odpowiadających na potrzeby różnych serwisów samochodowych.